Belépés
simocsi.blog.xfree.hu
"Egy ősi kínai bölcsesség szerint nem az számít, mi történik veled, hanem az, hogyan éled meg." Simányi József
1956.08.22
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
Az utolsó magyar dudás...
  2015-03-04 12:45:05, szerda
 
   
 


Pál István (született: Kétbodony, 1919. február 25.) Madách-díjas nógrádi pásztor, tereskei dudás, a Népművészet Mestere.
Kilenc gyerek közül első fiúként született idősebb Pál István gulyás és Ciglan Erzsébet bánki kanászlány gyermekeként. Pál István családja kizárólag pásztorősöket tart számon. Apja is tudós pásztor volt - állat, ember gyógyításához, rontás elhárításához egyaránt értett. Édesanyja munka közben is dalolt, édesapja, nagyapja furulyázott, flótázott, dudált.

Saját maga így emlékezik vissza:

,,Kilencen voltunk testvérek, én voltam a negyedik gyerek, az első fiú. Akkor még nem szaladgáltak kórházakba, mindenkinek volt szülőfaluja. Úgy mondom, ahogy van, a pásztoroknál van babona. Ott volt édesanyám, édesapám, meg a bábaasszony. Amikor oszt a világra jöttem, azt mondja a bábaasszony édesapámnak: - Pista bácsi, fiú! - Fiú? Meg ne fürdesse addig, amíg nem fogom meg. - Akkor volt először duda a kezemben, amikor apán behozta a dudát, és betette a magzatvizes kezembe a dudasípot, és tartottam. Mintha ráolvasna, azt mondta: - Lépj a nyomdokba, úgy őrizd a jószágot, és úgy neveld a családot, mint én, így éljél a világban."

Ahogy járni tudott, kísérte apját két öccsével együtt a legelőre, így szinte észrevétlenül tanulták meg a pásztorkodás folytatásához szükségeseket. A gyerekek a régi zenei örökséget is átvették - lánytestvérei közül többen is kitűnő énekesek lettek. István a három fiú közül egyedül, átvette a furulyás, flótás, dudás örökséget is. Ciglan Jánostól, édesanyja nagybátyjától a furulya- és flótakészítést, valamint a faragást is megtanulta. Édesapjára úgy emlékszik vissza, mint a legnagyobb zenészre, aki mindent tudott, "a Miatyánktól a Hiszekegyig, mindent." Ő volt a példakép.

Rendkívüli zenei érdeklődése 6-7 éves korában nyilvánult meg először, kilenc évesen pedig már a hóna alá tudta venni a dudát. Apja időnként tanácsaival segítette őt a tanulásban. Leginkább a közösségi zeneszolgáltatás fontosságára hívta fel a figyelmét. Ha dudatanulásról beszél, Pál István soha nem mulasztja el leírni az apa kitörő örömét, amikor fia az első nótát végig dudálta: "Van már utódom, itt az én fiam!" Közben megtanult furulyázni és flótázni is.

Ötévi iskolába járás után Pál Istvánt már cselédkanásznak adták Bánkra. Tizenöt évesen átmenetileg komenciós kocsisnak állt Alsópeténybe, 1935. augusztus 20-án apja egyik jó barátja, Koós József elvitte magával a nógrádi várba, ahol énekével, dudálásával óriási sikert aratott (Koós József kitűnő dudás-furulyás juhász volt. Dalai és játéka szerepel a Pátria lemezeken és Bartók Béla "Magyar népdalok" c. könyvében is.). 1939-ben feleségül vette Garai Ilonát. Hat gyermekük közül ketten, István (1941) és János (1946) nőttek fel. Felesége tereskei iparos volt, nem pásztorcsaládból származott. Ahogy a szülői háznál, ifjabb Pál Istvánéknál is rendszeresek voltak a fonók és egyéb összejövetelek. Az őszi behajtástól tavaszi kihajtásig otthon tartózkodó pásztor kiválóan el tudta szórakoztatni a közönséget meséivel, tréfáival, és hangszereivel.

Az 1. magyar hadsereg tüzéreként eljut a Donyecig. 1945-ben a Csepel-szigeten feloszlik az alakulata, és kalandos úton hazatér. Tulajdonképpen végigharcolja a háborút, ott van a legnagyobb pokol kellős közepén, és még csak meg sem sebesül. A háború után apja tanácsára elszegődött Szécsénkére falusi gulyásnak, majd apja nyomdokain Nógrádsápra, kanásznak.

Az 50-es évek derekán már nehezen viselte a család a falusi kanászkodást, mert a téeszesítés és a mangalicák hússertésre való lecserélése miatt rohamosan kezdett bealkonyodni a falusi kanászkodásnak. Ezt megérezve, felesége unszolására 1957-ben híres juhászoktól megkezdte a juhászat tanulását. ,,Fél év múlva 85-90 százalékos juhász lettem" - mesélte Pál István. Ezután beállt Cseres pusztára, a Nógrádkövesdi Állami Gazdaság juhászának. A tanulást - amelyért sok bort kellett fizetnie "patronálójának", Molnár Ferencnek, a híres alsópetényi juhásznak - tovább folytatta, mert ,,a juhnak kilencvenkilenc féle betegsége van, a századikat találja meg az állatorvos"Hatalmas tudásra tett szert a juhászat terén, majd átment a borsosberényi Állami Gazdasághoz, ahol 18 évet töltött el, falkás juhászként. Innen ment nyugdíjba 1979-ben. Tudását megbecsülték, és anyagilag is gyarapodott a család. Tereskén házat vettek és oda is költöztek.

A juhászkodásról így mesélt Pista bácsi:

,,Rátámaszkodtam a botra, oszt néztem, figyeltem, legel-e mind, nincs-e sánta köztük. Belenyúltam a szűrujjba vagy a tarisznyába, kivettem a furulyát, furulyázgattam magamnak, hogy el ne aludjak, meg elmenjen az idő. Mert egy rendes pásztor, ha meg akarja a jószágot pontosan őrizni, ha áll, egész ember. Ha leül, már csak félember, ha lefekszik, akkor már nem ember."

,,Ha még egyszer születnék, akkor is csak juhász lennék." - mondja életének erre a szakaszára emlékezve. A juhászat nyugodtabb időszakaiban kezdte el a Ciglan János "nagyapától" még fiatalkorában megtanult furulyakészítést is. Remélte, hogy fiai folytatják majd a juhászatot, így a családi pásztorhagyomány megőrződik. Ugyanolyan fontosnak érezte, hogy legyen utódja, mint saját apja, aki annak idején benne látta meg a hagyomány folytatóját. Az idősebbik fia nem vállalta a pásztorságot, kisebbik gyermekénél látta a hajlandóságot. Kisebb fiával bojtárkodott együtt, majd önálló falkás juhásznak is beállt.

A békésnek ígérkező öregkort súlyos tragédiák sorozata rázta meg. 1983-ban meghalt felesége. 1991-ben, 50 évesen meghalt az idősebbik fia, István. Ekkor ,,kihaltak a szívéből a nóták". Fiatalabb fiában maradt minden reménye, aki fiatalkorában végig vele bojtárkodott. Kazettára is mondta a juhászat összes fortélyát, hogy fia, ha majd visszatér a pásztorsághoz, tanulhasson belőle. Ez a reménye is megcsalta: kisebbik fia, János, 48 éves korában tüdőrákban meghalt.

,,Megmaradtam műemléknek" - szokta mondani, de az is mondható, hogy úgy maradt meg, mint a tanúhegyek, amelyek sokkal keményebb kőzetből vannak, mint a környezetük.

1992. június 14-én este kopogtatott be hozzá néhány táncházas zenész és táncos: a felvidéki Agócs Gergely, Páll László, Hégli Dusan és Juhász Zoltán. Elvitték hozzá Fábián Éva énekest is, és addig győzködték, míg elment velük egy táborba Síkfőkútra. Ez volt az első alkalom, hogy tanított. ,,Vagy 20-25 fiatal volt abban a táborban. Biztos már szóltak nekik, mert szaladtak körülem. Valahogy a szívem másképp kezdett verni, és kivirradt az a szomorúság. Tanítottam a dudát, a furulyát, a népdalokat." Azóta újra szól a nóta, duda, furulya, flóta. 1994-ben megkapta a "Népművészet mestere" kitüntetést.

Ma, 95 éves korában, egyetlen dolog élteti: hogy minél teljesebben átadhassa zenei örökségét. Ebben is az apai példa - általánosabban a pásztorősök példája - érvényesül. Az a szemlélet, mely szerint a tudással az átadás kötelezettsége is együtt jár.
Pásztorzenészként

Pál István több, mint kétszáz dallamában ott vannak "primitív" ütempáros dudacifráink, honfoglalás előtti keleti zenei világunk dallamai, középkori és XVI-XVII. századi eredetű dallamaink, népzenei új stílusunk, és persze ott vannak XIX-XX. századi műdalaink is. A magyar népzene teljes egésze jelen van ebben a zenei univerzumban. A kanászkürt, duda, furulya, flóta - a pásztorság, és történeti források szerint az egész magyarság legrégibb hangszerei - a fúvós hangszerek teljes spektrumát kimerítik, a rajtuk szóló zene formakultúrája pedig a palóc pásztorság teljes zenei alkotókészségét képviseli.

Pál István minden nótáját szájhagyományból tanulta, kottát soha nem használt, iskolában zenét soha nem tanult. Zenei gondolkodásmódja, szóhasználata ezért nem azonos a műzenében használatossal. A pásztorgyerek ugyanolyan zenei kommunikációs rendszerbe születik bele, mint nyelvibe, és ugyanabban az életkorban épül fel benne a zenei anyanyelv, mint a beszélt.

Az osztahatlan egészre összpontosító gondolkodás nyilvánul meg abban, hogy Pál István a furulyát nótával hangolja, az egyes hangközök vizsgálata eszébe sem jut, vagy abban, hogy a nótánál kisebb zenei egységeket értelmetlennek tartja. Minderre a beszélt nyelvből találhatunk analógiát. Az anyanyelvén beszélő ember sem gondol nyelvtani szabályokra, sőt, lehet, hogy nem is ismeri azokat, mégis a szavak és ragok keresgélése nélkül is tökéletesen megfogalmazza gondolatát.

Az imént elmondottak jól mutatják, hogy a szájhagyományból épülő zenésznek sincs szüksége a zene nyelvtani szabályainak (cifrázás, dallamsor, ütem, hangköz stb.) ismeretére ahhoz, hogy tökéletesen fogalmazzon a zene nyelvén. Kizárólag a nótára - tehát a gondolatra - figyel. Mivel pedig a gondolat megformálására a zenei anyanyelv is végtelen gazdagon kínálja a lehetőségeket, az elhangzó, megvalósuló formák mindig mások, megismételhetetlenek - holott a ényeg mindig ugyanaz. A rögtönzés ilyen anyanyelvi módon történik, éppen fordítva, mint a komolyzene és a dzsessz improvizációja. Ott a zenei folyamat a témától halad annak variálásán, felbontásán keresztül valami új megszületése felé, itt viszont a legimprovizatívabb bejátszástól, kereséstől halad a zene a mindig újjászülető, de lényegét tekintve állandó és változatlan nóta felé.

Pál Istvántól eddig 213 különböző dallamot sikerült rögzíteni. Ezekből 71 régi stílusú, ereszkedő pentaton, vagy diatonikus dallam. Az újstílusú, visszatérő szerkezetű típusba 83 dallam tartozik, 15 pedig kupolás, d nem feltétlen visszatérő szerkezetű. 12 egyházi népének, vagy szokásdallam, 29 pedig műdal, vagy műdal eredetű dallam. Ez a 213 dallam természetesen nem tekinthető lezártnak, biztosan előkerül még számos darab Pál István rendkívüli emlékezetéből. Zenei ízléséről elmondható, hogy igen régies, magától is szívesebben veszi elő a régi és újstílusú dalokat, nem a műdalokat.

Elsősorban a régi pásztornóták között vannak olyanok, amelyeknek számontartja az eredetét - kitől, milyen alkalommal tanulta meg. 35 ilyen nótája származik pásztoroktól, további 13 régi stílusú dallamra pedig úgy emlékszi, hogy legénytársaitól, katonatársaitól, lakodalomban, kocsmában tanulta meg. A pásztorok közül kiemelkedik apja hatása, de sokat emlegeti még a családból Ciglan Jánost, sógorát, Filcsik Mihályt, aki gulyás volt és Pál János nagybátyját, illetve édesanyját is idesorolhatjuk, hiszen ő is pásztorcsaládból való. A hangszeres pásztorok közül a flótás Brozant, valamint Koós Józsefet, és a tolmácsi dudás kanászt, Krauszt emlegeti sokat.

Pál István gyermekkorát, legénykorát és fiatal házaskorát is szlovák többségű falvakban - Bánkon és Nógrádsápon - töltötte. Mivel magyarázható, hogy ennek ellenére mindössze öt dallamhoz tud szlovák szöveget, és ezek között is csak egy van olyan, amelyhez magyar szöveget egyáltalán nem ismer? A pásztorság és a család meghatározó szerepe dallamvilágának kialakításában az első és legfontosabb magyarázat erre a kérdésre. Egyetlen szlovák anyanyelvű törzspásztort sem ismert a vidéken, holott a parasztság jelentős része volt szlovák. A pásztorok azonban mind magyarok voltak, hasonlóan az uradalmi cselédekhez. Bánki gyerekkorára egyébként úgy emlékszik vissza, hogy akkoriban jól tudott szlovákul, és tudta a dalok szövegét is. Azonban Nógrádsáp sokkal inkább magyarul mulatott, mint szlovákul, holott a többség szlovákul beszélt. A többi helyiség, ahol több-kevesebb időt élt - Szécsénke, Legénd, Tereske - pedig magyar volt, vagy jelentős magyarságot számlált.
Egy nóta

Nyugdíjazása alkalmából Pál István ,,szerkesztett egy nótát". Mind dallamát, mind szövegét maga faragta, hónapok töprengése során. Az egyszerű, de költői szövegben ráismerhetünk a népköltészet képeire, ám a vers egésze önálló, új alkotás. Személyes hangvételén jól érződik, hogy még nem ment át a közösség szűrőjén, de ha egyáltalán működne még ez a szűrő, nagy valószínűséggel népdallá válna. A dallam AA5BA szerkezete, pentaton fordulatai alapján viszont méltán tekinthető újstílusú népdalnak. Megdöbbentően közeli változata az ,,Amoda le van egy erdő, jaj de nagyon messze van" c. Somogyban ismert dalnak, annak ellenére, hogy Pál István sem ezt a dalt, sem ehhez hasonlót nem ismer. A dallam első fele ugyanakkor szinte hangról hangra megegyezik a Somogyban elterjedt ,,Híres betyár vagyok, Patkó az én nevem" kezdetű betyárnóta dallamának is, melyhez hasonló szintén nem ismert eddig Pál Istvántól.

A vadonatújnak szánt dal szerkesztésekor tehát ugyanazokon a határokon belül kereste a megfelelő megoldást, mint a feledésbe merült dallamok felidézésekor. Az "új nóta" egész szerkezete, sorainak dallamíve valószínűleg ugyanúgy előképekre támaszkodik, és ezek az előképek most is pontos hangokkal ki nem töltött dallamívek, hogy majd a konkrét megoldás adja meg az új nóta végső formáját. Ő maga többször is feltette a kérdést: ha a népdal szerzője ismeretlen, a műdalé pedig ismert, akkor az ő nyugdíjazási nótája micsoda?
Díjak, elismerések

Népművészet Mestere díj, 1994
Magyar Kultúra Lovagja, 2005
Madách-díj
Tereske díszpolgára
Kétbodony díszpolgára

Pista bácsi, dudáljon kend (portréfilm Pál István nógrádi dudás-énekesről)
Link
Nincs messze Budapesttől Tereske. Ott él Pál István juhász, aki mesterségének minden fortélyát ismeri, emellett dudán, furulyán és flótán játszik, aki hangszereket készít, remek énekes, mesemondó és természetesen jó táncos is. A filmben - ami egy eltűnő életforma és kultúra dokumentuma - megismerkedhetünk Pista bácsi életének fontosabb mozzanataival, amelyekről ő maga mesél bölcsességgel, humorral és érzelmekkel fűszerezve mondandóját.

Életének 96. évében elhunyt Pál István... Az utolsó magyar dudás a Hortobágy tiszteletbeli örökös pásztora... Isten nyugosztalja békében!

forrás: Őseink Hagyatékai,ÖrökségünkLink

 
 
0 komment , kategória:  Általános  
Címkék: pásztorcsaládból, furulyakészítést, pásztorhagyomány, szájhagyományból, zeneszolgáltatás, gondolkodásmódja, alkotókészségét, katonatársaitól, cselédkanásznak, kilencvenkilenc, valószínűséggel, dallamvilágának, legénytársaitól, szerkesztésekor, improvizációja, általánosabban, formakultúrája, juhászkodásról, kialakításában, idesorolhatjuk, használatossal, kanászkodásnak, kötelezettsége, tulajdonképpen, dudatanulásról, furulyázgattam, megformálására, flótakészítést, értelmetlennek, összejövetelek, patronálójának, rátámaszkodtam, észrevétlenül, megfogalmazza, megdöbbentően, bölcsességgel, negyedik gyerek, világra jöttem, bábaasszony édesapámnak, magzatvizes kezembe, pásztorkodás folytatásához, régi zenei, legnagyobb zenészre, közösségi zeneszolgáltatás, első nótát, nógrádi várba, szülői háznál, őszi behajtástól, közönséget meséivel, legnagyobb pokol, háború után, 50-es évek, Népművészet Mestere, Ciglan Erzsébet, Ciglan Jánostól, Koós József, Bartók Béla, Garai Ilonát, Nógrádkövesdi Állami Gazdaság, Molnár Ferencnek, Állami Gazdasághoz, Ciglan János, Agócs Gergely, Páll László, Hégli Dusan, Juhász Zoltán, Fábián Éva, Ciglan Jánost, Filcsik Mihályt, Koós Józsefet, Azonban Nógrádsáp, Magyar Kultúra Lovagja, Budapesttől Tereske, Őseink Hagyatékai,
Új komment
Kérjük adja meg a TVN.HU rendszeréhez tartozó felhasználónevét és jelszavát.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak kommentet,
amennyiben még nem rendelkezik TVN.HU hozzáféréssel: Klikk ide!
Felhasználónév:
Jelszó:
Kérem írja be a baloldalon látható számot!
Szöveg:  
 
Betűk: Félkövér Dőlt Kiemelés   Kép: Képbeszúrás   Link: Beszúrás

Mérges Király Szomorú Kiabál Mosoly Kacsintás haha hihi bibibi angyalka ohh... ... buli van... na ki a király? puszika draga baratom... hát ezt nem hiszem el haha-hehe-hihi i love you lol.. nagyon morcika... maga a devil pc-man vagyok peace satanka tuzeske lassan alvas kaos :) bloaoa merges miki idiota .... sir puszika
 
 
Félkövér: [b] Félkövér szöveg [/b]
Dőlt: [i] Dőlt szöveg [/i]
Kiemelés: [c] Kiemelt szöveg [/c]
Képbeszúrás: [kep] http://...../kep.gif [/kep]
Linkbeszúrás: [link] http://tvn.hu [/link]
ReceptBázis
Bulgur gombával és csikemellel...
Epres túrótorta
Mákos-almás süti
Lazac édesköményes-citromos rizottóval
Részeges nyúl
Sült hekk
Zöldséges, tepsis krumpli
Cukkinis, padlizsános egytálétel
Pirított gomba sárgarépával
Sajttal töltött gomba
még több recept
Tudjátok ?
Belétünk a Sárkány évébe, béke vagy nagyobb háború vár ránk?
Még zöld a chili paprikám, ha beviszem a lakásba tovább fejlődik?
Tényleg hasznos gyógynövény a csalán?
Mi a teendő a novemberi Rododendron bimbóval?
Az álmoknak valóban van jelentése?
még több kérdés
Blog Címkék
Facebookon kaptam  Paul David Tripp Április 23  Alakot vált...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  próbáljuk ki az őszinteséget  Beney Zsuzsa - Sirató  Két ember becsülete  képre írva  Rögtön puha Mézes Krémes  Ez a jó az alvásban.  Alvó cica  Facebookon kaptam  Környezetvédelem  Facebookon kaptam  Szép estét kedves látogatóimna...  Facebookon kaptam  Idézetek a barátságról  Életművészet  Szép estét  Facebookon kaptam  A fák lelke  Szép estét kedves látogatóimna...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Gondolatok az életről és szere...  Bizonyos kulturális szint nélk...  Becsüld meg azt amid van,...  próbáljuk ki az őszinteséget  Környezetvédelem  Gábor Dénes gondolata  Volt egy...  Önmagaddal nem lehetsz elégede...  Szép estét kedves látogatóimna...  Emberként automatikusan értéke...  Szép Ernő - Virágzó akácfák  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Föld napja április 22  Facebookon kaptam  Ébredj  Semmit ne higgy el  A Mester kezének érintése  Muratáj  A Mester kezének érintése  A föld szépségéért  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Föld napja április 22  Maradék idő  Facebookon kaptam  A fák lelke  Facebookon kaptam  Pocsai Piroska - NE SIESS!  Két tekintet van  Ma  Tehetségtelen gyerek nincs.  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Ahogy emelkedik a rezgés...  Ma  Paul David Tripp Április 24  Két ember becsülete  Kamarás Klára : Leszünk-e...?  Gábor Dénes gondolata  Facebookon kaptam  Jó éjt  Facebookon kaptam  A Föld napja  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Lábad nyomát megőrzi a föld.  Facebookon kaptam  Szép estét kedves látogatóimna...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam Cs Ildikótól  Beney Zsuzsa - Álom  Facebookon kaptam  Viharban csak az a fa marad ál...  Messziről jött ember  Facebookon kaptam  Idézetek a barátságról  Facebookon kaptam  Jó éjt  Esti kép  Gaál Viktor gondolata  Facebookon kaptam  Mosolyogtál már ma?  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Ma a legtöbb civilizált ember ...  Facebookon kaptam Krisztinától 
Bejegyzés Címkék
negyedik gyerek, világra jöttem, bábaasszony édesapámnak, magzatvizes kezembe, pásztorkodás folytatásához, régi zenei, legnagyobb zenészre, közösségi zeneszolgáltatás, első nótát, nógrádi várba, szülői háznál, őszi behajtástól, közönséget meséivel, legnagyobb pokol, háború után, 50-es évek, falusi kanászkodást, mangalicák hússertésre, falusi kanászkodásnak, juhászat tanulását, híres alsópetényi, juhnak kilencvenkilenc, századikat találja, juhászat terén, borsosberényi Állami, szűrujjba vagy, rendes pásztor, jószágot pontosan, szakaszára emlékezve, juhászat nyugodtabb, családi pásztorhagyomány, hagyomány folytatóját, békésnek ígérkező, juhászat összes, felvidéki Agócs, táborba Síkfőkútra, első alkalom, szívem másképp, apai példa, pásztorősök példája, átadás kötelezettsége, magyar népzene, zenei univerzumban, egész magyarság, fúvós hangszerek, rajtuk szóló, palóc pásztorság, műzenében használatossal, pásztorgyerek ugyanolyan, életkorban épül, zenei anyanyelv, osztahatlan egészre, furulyát nótával, egyes hangközök, nótánál kisebb, beszélt nyelvből, anyanyelvén beszélő, imént elmondottak, szájhagyományból épülő, zene nyelvtani, zene nyelvén, gondolat megformálására, ényeg mindig, rögtönzés ilyen, dzsessz improvizációja, zenei folyamat, témától halad, mindig újjászülető, régi pásztornóták, pásztorok közül, családból Ciglan, hangszeres pásztorok, flótás Brozant, tolmácsi dudás, család meghatározó, parasztság jelentős, pásztorok azonban, uradalmi cselédekhez, dalok szövegét, többség szlovákul, többi helyiség, népköltészet képeire, vers egésze, közösség szűrőjén, dallam AA5BA, dallam első, vadonatújnak szánt, határokon belül, megfelelő megoldást, feledésbe merült, előképek most, konkrét megoldás, népdal szerzője, műdalé pedig, filmben &#8211, eltűnő életforma, utolsó magyar, pásztorcsaládból, furulyakészítést, pásztorhagyomány, , ,
2024.03 2024. április 2024.05
HétKedSzeCsüPénSzoVas
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 0 db bejegyzés
e év: 1 db bejegyzés
Összes: 361 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 279
  • e Hét: 1473
  • e Hónap: 3401
  • e Év: 9417
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.